- Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Loven om arbejdspligt udskydes til efteråret

Loven om nyttejob til indvandrere på kontanthjælp udskydes til efter sommer. Udmøntningen af de tre politiske aftaler om kontanthjælpen går dog efter planen, oplyser Beskæftigelsesministeriet.

Udgivet: 30/01/2024

Kasper Rasmussen

Redaktør

Del artiklen:

Fra 2025 næste år bliver arbejdspligt en fasttømret del af kontanthjælpen for borgere med integrationsbehov.

Implementeringen bliver en omfattende opgave i kommunerne, som til den tid skal finde meningsfulde jobs til de cirka 22.000 personer, der skal aktiveres i en fuld 37 timers arbejdsuge for at få deres offentlige ydelse.

Mange er derfor spændte på at blive klogere de mere konkrete rammer for, hvor stor en frihed kommunerne får til at tilrettelægge arbejdspligten.

Men de må nu væbne sig med tålmodighed, da loven først ventes klar til oktober - og ikke til februar som tidligere udmeldt.

Det oplyser Beskæftigelsesministeriet til NB-Beskæftigelse.

"Det fremgik af lovprogrammet fra oktober 2023, at der skulle fremsættes ét samlet lovforslag for ændringerne på kontanthjælpsområdet. Regeringen indgik derefter tre særskilte politiske aftaler på kontanthjælpsområdet om henholdsvis skærpede optjeningsregler for kontanthjælp, et nyt kontanthjælpssystem og en ny arbejdspligt."

LÆS OGSÅ: Disse 54 kommuner sender borgere i nyttejob

"De tre politiske aftaler skal udmøntes ved hvert sit lovforslag, der skal fremsættes særskilt, hvoraf lovforslaget om den nye arbejdspligt forventes at blive fremsat til oktober 2024. Udskydelsen skyldes altså ikke omstændigheder fra det konkrete udmøntningsarbejde, som pågår planmæssigt,” skriver ministeriet i en mail til NB-Beskæftigelse.

I aftaleteksten fremgår det, at alle personer som udgangspunkt skal bidrage op til 37 timer om ugen i eksempelvis nyttejob, virksomhedspraktik eller småjobs.

LÆS OGSÅ: Personer i nytteindsats er halveret på fem år: Om blot et år skal antallet mangedobles

Kommunen skal altid foretage en individuel vurdering, så arbejdspligtens indhold og omfang bliver afstemt med den enkeltes forudsætninger, fremgår det videre.

Og i kommunerne er der netop en forhåbning om, at den kommende lov vil give en vis fleksibilitet til at tilrettelægge indsatserne og vurdere, om nogle bør få tildelt færre timer.

Sidst opdateret: 30/01/2024 - 11:20

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Beskæftigelse er Danmarks førende nichemedie om beskæftigelsespolitik.
Vi tror på, at substans har betydning i den politiske proces, og derfor fokuserer vi på indhold frem for spin.

Læs mere om NB-Beskæftigelse her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]