
Det skal være lettere at komme ud på arbejdsmarkedet for borgere med handicap, mener Thorkild Olesen, formand i Danske Handicaporganisationer (DH), og formand for Fagbevægelsens Hovedorganisation Morten Skov Christiansen. - Foto: Befunky: Thorkild Olesen: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix Morten Skov: Søren Bidstrup/Ritzau Scanpix
FH og DH: Der skal gøres mere for at få mennesker med handicap i arbejde
Danske Handicaporganisationer og Fagbevægelses Hovedorganisation er gået sammen om 10 forslag, der skal hjælpe flere borgere med handicap i arbejde.
Udgivet: 01/02/2024
Der er mangel på arbejdskraft. Alligevel har mange mennesker med handicap har svært ved at komme i job.
Derfor kommer Danske Handicaporganisationer (DH) og Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) nu med ti forslag til, hvordan flere handicappede kommer i beskæftigelse.
Det kan man læse i et nyt fælles udspil, som skal gøre det lettere for ledige med handicap at få en hurtig og målrettet indsats, der kan få dem i job eller uddannelse.
Fakta: Sådan lyder de ti forslag:
Screening af ledige for funktionsnedsættelser
DH og FH foreslår at udvikle og indføre, hvad de kalder en simpel metode til screening for handicap af ledige, der har svært ved at komme i job. Det tilbud skal være frivilligt.
Isbryderordningen (løntilskud i et år) skal udvides og bruges mere
DH og FH vil afsætte midler til at øge kendskabet til isbryderordningen blandt jobcentermedarbejdere, vejledere på uddannelsesinstitutioner og virksomheder gennem en efteruddannelses- og oplysningsindsats.
Derudover skal mulighederne for at komme på isbryderordningen udvides. To års grænsen skal ophæves. I stedet skal færdiguddannede med handicap kunne tilbydes ordningen, indtil de får deres første job.
Styrket indsats for ledige visiteret til fleksjob
DH og FH vil afsætte en pulje til opsøgende virksomhedskontakt med henblik på ansættelse af ledige fleksjobbere eller andre med handicap. Ledige fleksjobbere skal også have ret til en personlig jobformidler med særlig viden om handicap, fleksjob og det lokale arbejdsmarked.
Jobformidleren skal hjælpe med at finde job til ledige fleksjobbere. DH og FH opfordrer også beskæftigelsesministeren til at tilføje et ministermål om nedbringelse af ledigheden for fleksjobvisiterede
Udviklingsfleksjob: Hurtigere ind på arbejdsmarkedet
Derfor foreslår DH og FH, at det skal være muligt for borgere med nedsat arbejdsevne, der ikke er endeligt afklarede, at få et udviklingsfleksjob. Det indebærer, at de får mulighed for at påbegynde arbejdet samtidig med, at de følger et behandlingsforløb eller andre indsatser. Det vil lette borgernes vej ind på arbejdsmarkedet og samtidig spare en betydelig mængde ressourcer i jobcentrene.
Lettere vej til fastholdelsesfleksjob
Man indførte i 2023 et krav om 12 måneders forudgående ansættelse efter de sociale kapitler eller på særlige vilkår, før man som ansat med nedsat arbejdsevne kunne overgå til et fastholdelsesfleksjob på arbejdspladsen.
Nu nuværende tidspunkt har man allerede fjernet 12 måneders kravet for personer med 6 år eller derunder til folkepensionsalderen.
DH og FH mener, at kravet skal afskaffes for alle uanset alder.
Ret til førtidspension for borgere, der kun kan arbejde få timer i fleksjob
Borgere med betydeligt begrænset arbejdsevne skal kunne vælge mellem at komme i fleksjob eller på førtidspension, mener DH og FH.
Styrk retssikkerheden på beskæftigelsesområdet
FH og DH foreslår, at der skal gennemføres en evaluering af ankesystemet på beskæftigelsesområdet. Samtidigt mener de, at de retssikkerhedstiltag, der gælder på det sociale område, udvides til beskæftigelsesområdet.
Det betyder blandt andet, at beskæftigelsesministeren i samarbejde med social- og indenrigsministeren fremover skal offentliggøre årlige Danmarkskort over kommunale omgørelsesprocenter på beskæftigelsesområdet.
Forenkling af lovgivningen om handicapkompenserende ordninger
DH og FH foreslår, at regeringen tager initiativ at forenkle og modernisere lovgivningen om handicapkompenserende ordninger.
Udbred sociale klausuler om ansættelse af personer med handicap
DH og FH opfordrer til, at kommuner, regioner og staten bruger deres indkøbspolitikker aktivt til at fremme beskæftigelsen af borgere med handicap.
Styrk det politiske ejerskab – nationalt og i kommunerne
DH og FH opfordrer regeringen til at fastsætte et mål for at hæve beskæftigelsesfrekvensen for personer med nedsat funktionsevne over en årrække.
Derudover mener DH og FH, at kommunalbestyrelserne landet over skal følge op og tage ejerskab til at få flere med handicap i beskæftigelse. Organisationerne vil have kommunerne til at formulere en tværgående politisk strategi for at få flere med nedsat funktionsevne i beskæftigelse.
Afslutningsvist mener de, der skal afsættes midler til at udvikle registerbaseret viden om målgruppen.
Læs udspillet her.
Sidst opdateret: 01/02/2024 - 12:53










































