
- Foto: Virtual Hive
KL’s vision om et digitalt jobunivers bliver til virkelighed
Fra vision til virkelighed: Nyt jobunivers bringer jobcentrenes tilbud tættere på borgerne med innovative, digitale løsninger.
Udgivet: 12/09/2024
Siden januar 2021 har KL haft en vision om et virtuelt jobunivers, og da ekspertgruppen for fremtidens beskæftigelsesindsats sidst i juni afleverede sine anbefalinger, delte de ambitionen.
Der er behov for at styrke digitaliseringen af indsatsen, står der sort på hvidt i rapporten.
Det virtuelle jobunivers er allerede en realitet, hvor AI-videoer tilbyder ledige borgere personlig vejledning online og gør det lettere at navigere i jobmarkedets tilbud og krav. Det er et godt stykke hen ad vejen det, som KL efterspurgte for tre år siden.
En løsning, der i de første niveauer kan implementeres ude i kommunerne i dag, fortæller Andreas Høgsberg, partner i tech-virksomheden Virtual Hive.
"Platformen har nu gennemgået en masse test, og den virker. Ikke bare til kommunernes jobindsats men også en række virksomheder i Europa og USA. Der er ingen tvivl om, at her er en løsning, der vil gøre livet nemmere for både medarbejdere, virksomheder og borgere i jobindsatsen. Det er et univers, hvor man kan samle alle de tilbud, som findes i kommunerne," siger Andreas Høgsberg til NB-Beskæftigelse.
Der findes allerede en lang række digitale løsninger på beskæftigelsesområdet, men ifølge Andreas Høgsberg har de mange løsninger ikke tidligere været samlet ét centralt sted.
"De digitale tilbud i kommunerne er ofte ikke synlige eller samlet. Vores løsning samler det hele. Her findes både materiale om pligter og rettigheder. Mulighed for møder og webinarer. Man kan også gå på jobdating eller i jobcafeen, hvor man kan møde de lokale virksomheder, som selv kan stå for deres stand eller setup. Det er i virkeligheden op til kommunerne selv, hvordan de vil designe deres virtuelle jobcenter og tilbud gennem denne plug and play-løsning," fortæller Andreas Høgsberg.
Samarbejdspartnere, leverandører og servicetilbud under samme tag giver betydelige muligheder for effektivisering, mener han.
"Særligt jobparate får mange muligheder for selvbetjening, når alle tilbud samles et sted."
Men også mere udsatte borgere har udtrykt begejstring for portalen, lyder det fra Andreas Høgsberg.
"Hvis man eks. har nogle sociale udfordringer, kan det være en fordel at mødes med sin sagsbehandler i det virtuelle jobcenter. Derfor er det både ressourcestærke og udsatte borgere, som kan have fordele af løsningen."
Det virtuelle jobcenter er fremtiden
I slutningen af 2021 læste Andreas Høgsberg en rapport fra KL og Deloitte med titlen "Det virtuelle jobunivers".
"Rapporten beskriver vores produkt langt hen ad vejen. Hele tankesættet om, hvordan man skal kunne bevæge sig rundt og dele indhold, havde vi allerede udviklet til kommercielle virksomheder og organisationer. Rapporten motiverede os derfor til at udvikle en løsning specifikt til jobcentrene, som vi besluttede os for at satse benhårdt på" fortæller Andreas Høgsberg.
Det virtuelle jobunivers er siden udviklet efter tæt dialog med bl.a. KL, Dansk Arbejdsgiverforening og en stribe kommuner.
"Da KL gik ud med visionen for et digitalt jobcenter, var de ikke klar over, at vi allerede havde taget det første spadestik. Siden har vi ikke mødt nogen, som ikke synes det er relevant. Alle kan se pointen. Vi er ikke i land med hele KL’s vision – men er som sagt klar til at håndtere de første faster” siger Andreas Høgsberg.
Virtual Hive er en såkaldt en licensforretning. Det betyder, at 'Det virtuelle jobcenter' kan tilvælges og fravælges af de enkelte kommuner.
"Kommunerne kan købe en licens til universet på kommercielle vilkår. Hvis det ikke lever op til forventninger eller giver dem værdi, kan de opsige os igen. Det mener jeg, er en sund måde at sikre, at pris og kvalitet går hånd i hånd."
"Men det er lidt en ny måde at tænke på i det offentlige, især når der købes it-systemer, hvor man tidligere har haft en tendens til at tænke store udbud rettet mod de sædvanlige udbydere," mener Andreas Høgsberg.
Det virtuelle jobcenter vil løbende blive udviklet, og tanken er, at data på sigt skal give en viden om, hvilke effekter det online univers har haft for jobsøgende.
Andreas Høgsberg har allerede været rundt til størstedelen af landets kommuner for at præsentere 'Det virtuelle jobcenter', og der er generelt blevet taget godt imod platformen, siger han.
Alligevel har han en oplevelse af, at nogle kommuner lige nu forholder sig afventende til trods for at digitaliseringen mindsker det interne ressourcertræk. Det skyldes den kommende reform samt bebudede besparelser på tre milliarder kroner.
"Men vi har endnu ikke mødt en eneste kommune, som ikke mener, at det her er en del af fremtiden."
Ekspertgruppens anbefalinger til at styrke digitalisering af beskæftigelsesområdet
Bedre match og konkret hjælp til jobsøgning på Jobnet med brug af nye teknologier: For at forbedre den digitale hjælp for ledige skal der anvendes kunstig intelligens (AI) på to områder: 1) benytte AI til at forbedre det digitale match og de jobannoncer, den ledige præsenteres for, og 2) benytte AI til at hjælpe den ledige til en mere hensigtsmæssig søgeadfærd ved at synliggøre relevant information og guidance for den ledige
Enklere brugerrejse for den ledige via datasynkronisering og -integration: Ekspertgruppen anbefaler, at der åbnes op for, at data om borgernes CV- og joblog-registreringer i øvrige selvbetjeningsløsninger synkroniseres, så selvbetjeningsløsninger kan integrere med DFDG, og borgerne kan nøjes med at foretage deres registreringer i ét system, såfremt det tilbydes af kommuner og a-kasser. Det kan bidrage til at gøre oplevelsen af den digitale indsats enklere og forsimple brugerrejsen for borgeren i beskæftigelsessystemet.
Bedre datadeling på tværs af forvaltninger: Der er behov for, at det bliver lettere at koordinere arbejdet om borgere, som har brug for en indsats på tværs af velfærdsområder. Det anbefales, at der gennemføres en afdækning af, hvilke generelle juridiske tvivlsspørgsmål kommunerne har, og hvilke barrierer de oplever ved udveksling af persondata om borgerne mellem forvaltninger.
Bedre mulighed for digital forløb for sygemeldte: Den første opfølgning skal i fremtiden også kunne ske digitalt eller telefonisk for sygemeldte fra ledighed, fleksjob samt sygemeldte selvstændige. Det anbefales desuden, at muligheden for fuldt digitalt forløb for sygemeldte understøttes ved et statsligt rammeudbud for digitalt selvbetjeningsværktøj. Ekspertgruppen anbefaler samtidig at afsøge mulighederne for at udvikle en digital løsning, der kan understøtte arbejdsgiverne i at fastholde sygemeldte medarbejdere.
Automatiske sanktioner for jobparate ledige: Der skal stilles krav til borgere tæt på arbejdsmarkedet om at huske at registrere deres jobsøgning i joblog og huske at melde afbud til samtaler og aktive tilbud, hvis de er forhindret i at deltage. Det anbefales, at der indføres en “automatisk” sanktion med henblik på at lette administrationen af reglen. Borgere, der ikke husker at få registreret deres jobsøgning i joblog vil således automatisk få sendt en afgørelse som en agterskrivelse, hvor sanktionen fremgår, og hvor der gives en frist for bemærkninger. Borgere skal påmindes om deres pligt til at registrere deres jobsøgning en uge forud for sanktionen.
Digitale jobsøgningskurser: Der oprettes et centralt rammeudbud af digitale jobsøgningskurser. De digitale jobsøgningskurser skal leveres af private aktører, som er på rammeaftalen. Kommunerne kan visitere alle målgrupper, omend det forventes primært at være jobparate ledige, der vil bevilges og benytte kurset. Borgerne vil have mulighed for frit at vælge mellem leverandører på rammeaftalen, når de har fået bevilget et digitalt jobsøgningskursus af kommunen. Jobsøgningskurserne skal medregnes som “ret og pligt”-tilbud.
Bedre virksomhedsservice og -indsats gennem data: Virksomhedsindsatsen skal styrkes ved at gøre data om virksomheders sociale profil tilgængelig for virksomhederne selv og medarbejdere i den kommunale forvaltning, der arbejder med virksomhedsservice. Ifølge den nye ESG-lovgivning skal virksomheder beskrive arbejdet med mangfoldighed, inklusion, sikkerhed og ligestilling i egen arbejdsstyrke og i den enkelte virksomheds værdikæde. På baggrund af eksisterende data kan det bidrage til, at virksomheder kan dokumentere deres sociale indsats og gøre det nemmere at matche ledige i støttet beskæftigelse m.v. med de rette virksomheder.
Syntetiske data til at fremme innovationen i beskæftigelsesindsatsen: Der etableres syntetiske data på beskæftigelsesområdet i regi af Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering, der gøres frit tilgængelige for andre myndigheder, forskere og private leverandører, med udgangspunkt i erfaringer fra Norge. Datasættet skal indeholde stor variation og skal omfatte et sæt centrale syntetiske grunddata. Med syntetiske data vil det blive lettere for flere private leverandører at udvikle relevante produkter og hermed byde ind på markedet, da de kan få adgang til relevant data, før de fx har en færdig kontrakt med en kommune eller a-kasse.
Sidst opdateret: 12/09/2024 - 10:04










































