Disse 54 kommuner sender borgere i nyttejob
Omkring 1.000 borgere er i nyttejob, viser de seneste tal. Se her, hvilke kommuner der benytter ordningen.
Udgivet: 07/12/2023
Over halvdelen af landets kommuner sender ledige borgere ud i nyttejob.
Det viser de seneste tal fra Jobindsats.
54 kommuner havde i september i alt 1054 borgere i nytteindsatser, og i fuldtidsaktiverede svarer det til 499 personer.
Se, hvordan de fordeler sig på danmarkskortet herunder.
Næstved er med 60 borgere den kommune i landet, som har flest i nytteindsats.
Her forklarer arbejdsmarkedschef Torben Bahn Petersen, at kommunen bruger ordningen til dels at motivere den enkelte borger til at komme i ordinær beskæftigelse og dels som afsæt til at styrke rekrutteringen i de brancher, hvor der er udfordringer.
"Det handler også om at gøre nytte i samfundet. Når vi sender borgere i nyttejob, håber vi, det kan være med til at åbne deres øjne for brancher, de måske ikke selv havde set som en jobmulighed," skriver han til NB-Beskæftigelse.
Siden 2014 har kommunerne kunnet oprette nyttejob. Men en ny rapport fra Ankestyrelsen viser, at kommunerne i stadig mindre grad bruger den ordning, som regeringen vil anvende til at sende tusindvis af særligt flygtninge og indvandrere i 37 timers arbejdspligt.
Det kan du læse mere om her.
I Næstved er man også begyndt at drøfte, hvordan arbejdspligten skal gribes an.
"Vi har drøftet, hvad vi kan gøre, når arbejdspligten indføres, men vi har ikke lagt os fast på, hvordan det konkret skal udmøntes. Vi benytter os i forvejen nyttejob, og derfor forventer vi, det integreres i den indsats, vi allerede har," skriver Torben Bahn Petersen.
Sidst opdateret: 07/12/2023 - 15:10
Emner: Næstved Kommune




































