Økonomer forventer, at når vendingen på arbejdsmarkedet kommer, så bliver byggeriet først ramt.

Økonomer forventer, at når vendingen på arbejdsmarkedet kommer, så bliver byggeriet først ramt. - Foto: Linda Kastrup/Ritzau Scanpix

Beskæf­ti­gelsen nærmer sig historisk milepæl: Tæt på tre millioner lønmodtagere

I marts var der 2.986.500 personer i job. Det er 4.800 flere end måneden før. Siden marts 2022 er der dermed samlet set kommet 46.100 nye beskæftigede til.

Udgivet: 22/05/2023

Kasper Rasmussen

Redaktør

Del artiklen:

Arbejdsmarkedet lader sig tilsyneladende ikke skræmme af høj inflation og stigende renter. I hvert fald ikke endnu.

Fra februar til marts voksede antallet af lønmodtagere således med 4800 personer - svarende til en stigning på 0,2 procent. Det betyder, at næsten tre millioner personer i beskæftigelse.

Helt nøjagtig er der nu 2.986.500 lønmodtagere på det danske arbejdsmarked, viser tal fra Danmarks Statistik, og det er aldrig set højere.

Selvom forskellige økonomer længe har forudset, at arbejdsløsheden snart vil begynde at stige, mener cheføkonom i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE), Sofie Holme Andersen, ikke, at der er udsigt til nedgang i beskæftigelsen på denne side af sommer

”Arbejdsmarkedet bliver ved med at overraske positivt. Selvom mange indikatorer har vendt snuden nedad, er den opsparede efterspørgsel stadig høj nok til, at beskæftigelsen fortsat stiger,” skriver hun i en kommentar til tallene.

”BNP steg i første kvartal, og det vil oftest medføre stigende beskæftigelse. Normalt vender beskæftigelsen senere end BNP, så umiddelbart er der ikke udsigt til nedgang i beskæftigelsen på denne side af sommer.”

Ikke alle brancher er med i opturen

Beskæftigelsen vokser dog ikke jævnt over hele økonomien. I enkelte brancher, herunder handel og bygge og anlæg, er der faldende beskæftigelse.

Kristian Skriver, seniorøkonom hos Dansk Erhverv, vurderer, at byggebranchen er den mest udsatte, og at det vil være en af de første brancher, der for alvor vil blive ramt af jobtab.

"Det er de kraftige rentestigninger, der vil lægge en dæmper på byggeriet. Vi har allerede set de første tendenser på faldende aktivitet i byggeriet," skriver han i en kommentar.

Ifølge Sofie Holme Andersen er der dog tale om relativt små fald, og det generelle billede af arbejdsmarkedet er, at det er i topform.

Fra februar til marts faldt antallet af lønmodtagere i bygge- og anlægsbranchen med 300 personer.

Sidst opdateret: 22/05/2023 - 12:45

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Beskæftigelse er Danmarks førende nichemedie om beskæftigelsespolitik.
Vi tror på, at substans har betydning i den politiske proces, og derfor fokuserer vi på indhold frem for spin.

Læs mere om NB-Beskæftigelse her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]