- Foto: Linda Kastrup/Ritzau Scanpix

Fald i arbejdstid skjuler positiv udvikling: Flere fra kanten er kommet i job

Ny AE-analyse viser, at faldet i den gennemsnitlige arbejdstid siden 2008 skyldes, at flere med færre timer er kommet i arbejde - ikke at danskerne er gået ned i tid.

Udgivet: 12/08/2025

Kasper Rasmussen

Redaktør

Del artiklen:

Flere i job trækker arbejdstiden ned – men danskerne arbejder mere end før

Den gennemsnitlige arbejdstid i Danmark er faldet 0,3 procent siden 2008. Men faldet dækker over en positiv udvikling: Flere unge, seniorer og fleksjobbere – grupper, der typisk arbejder færre timer - er kommet ind på arbejdsmarkedet.

”Når en pensionist eller en ikke-vestlig indvandrer tager et deltidsjob i stedet for slet ikke at arbejde, så stiger arbejdsudbuddet, men den gennemsnitlige arbejdstid falder, fordi personen arbejder færre timer end gennemsnittet for lønmodtagere,” siger Gustav Elias Dahl, senioranalytiker i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) til NB-Beskæftigelse.

Han understreger, at hele faldet i arbejdstiden kan forklares med den øgede beskæftigelse i grupper med færre timer end gennemsnittet:

”Det er ikke fordi, den almindelige lønmodtager er gået ned i tid. Tværtimod arbejder vi i dag mere inden for de enkelte grupper, end vi gjorde i 2008.”

Ikke tegn på dovenskab

Faldet i arbejdstiden har vakt bekymring i den offentlige debat – blandt andet for de offentlige finanser. Men Gustav Elias Dahl mener altså ikke, at der ikke er grund til panik.

”Man skal være meget varsom med at tolke på gennemsnitstal. Når arbejdstiden falder, kan det både være, fordi nogle går ned i tid, og det er dårligt for økonomien, men det kan også være, at flere er kommet i beskæftigelse, som bare arbejder færre timer. Det er det, vi har set siden 2008, og det er faktisk godt for økonomien.”

Han peger på, at det langt fra er en ny mekanisme:

”Da kvinderne kom ud på arbejdsmarkedet i efterkrigstiden, havde de lavere arbejdstid end mænd. Det trak gennemsnittet ned, men var en kæmpe gevinst for samfundsøkonomien.”

Artiklen fortsætter under figurerne.

Store forskelle i udviklingen mellem grupperne

Udviklingen dækker også over markante forskelle mellem grupperne.

Siden 2008 er arbejdstiden steget mest blandt seniorer over 65 år – hele 60,4 procent – mens ikke-vestlige indvandrere har øget deres arbejdstid med 6,4 procent.

For fleksjobbere er billedet dog det modsatte: Deres arbejdstid er faldet med 45,2 procent. Det skyldes primært fleksjobreformen i 2013, der åbnede mulighed for ansættelser med meget få ugentlige timer.

Samlet set viser analysen, at faldet i den gennemsnitlige arbejdstid ikke er et tegn på, at danskerne arbejder mindre. Tværtimod er det et udtryk for, at arbejdsmarkedet har formået at inkludere flere fra kanten – herunder seniorer, unge, fleksjobbere og ikke-vestlige indvandrere.

En udvikling, som ifølge AE både styrker beskæftigelsen og økonomien, selvom den trækker på gennemsnitstallene.

Fakta

Arbejdstiden 2008–2023

  • Gennemsnitlig arbejdstid er faldet med 0,3 % siden 2008.

  • Faldet skyldes især flere seniorer, unge og fleksjobbere i job.

  • ”Kernetropperne” har øget deres arbejdstid, men udgør en mindre andel af arbejdsstyrken.

  • +65-årige har øget deres arbejdstid med 60,4 %.

  • Ikke-vestlige indvandrere har øget deres arbejdstid med 6,4 %.

Læs hele analysen her.

Sidst opdateret: 12/08/2025 - 11:59

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Beskæftigelse er Danmarks førende nichemedie om beskæftigelsespolitik.
Vi tror på, at substans har betydning i den politiske proces, og derfor fokuserer vi på indhold frem for spin.

Læs mere om NB-Beskæftigelse her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]