
Leif Kongsgaard er ny administrerende direktør i Væksthuset. - Foto: Væksthuset.
Ny direktør skal løfte Væksthuset ind i fremtidens beskæftigelsesindsats
Med udpegningen af Leif Tøfting Kongsgaard som direktør sætter Væksthuset retning mod mere frihed og stærkere faglighed.
Udgivet: 07/01/2025
Efter seks år som direktør i Væksthuset valgte Jens Højlund i september at trække sig tilbage. I første omgang blev stafetten givet videre til faglig direktør Leif Tøfting Kongsgaard, der blev udpeget som konstitueret direktør.
Men fra årsskiftet er han officielt udnævnt som administrerende direktør for den socialøkonomiske virksomhed.
Med udpegningen af Leif Tøfting Kongsgaard sender Væksthuset et klart signal om at styrke sin faglige profil yderligere.
Fagligheden skal ikke blot ruste organisationen til fremtidens beskæftigelsesindsats, men matcher også med de forventninger, der følger med den kommende reform, der lægger op til en historisk stor forenkling af indsatsen med større frihed og færre proceskrav.
"Det er umuligt at vide præcist, hvad der kommer til at ske. Men mit bedste bud er, at vi kommer til at opleve et øget behov for samarbejde mellem kommunerne og andre aktører på området. Jeg håber, vi vil opleve et opgør med BUM-modellen, som ramme for styringen af opgaverne i det offentlige, fordi der nu kommer en øget frihed."
"Til gengæld vil vi se flere partnerskaber på beskæftigelsesområdet, hvor fagligheden vil udbredes bredt i kommunerne. Den udvikling vil vi rigtig gerne bidrage til," siger Leif Tøfting Kongsgaard til NB-Beskæftigelse.
Ifølge ham skal fagligheden specielt gavne udsatte grupper.
Væksthuset indgik i 2024 nye partnerskabsaftaler med kommunerne Sønderborg, Glostrup og Albertslund, og Leif Tøfting Kongsgaard håber at indgå flere aftaler i det nye år.
Hans mål er at vise, at det er muligt at drive en socialøkonomisk virksomhed, som både skaber overskud og løfter feltet gennem investering i forskning.
"På medicinalområdet er man vant til, at virksomhederne også investerer i forskning. Men det er ikke ret udbredt i social- og beskæftigelsesindsatsen. Jeg har en ambition om, at vi formår at levere gode økonomiske resultater, som vi investerer til gavn for feltet," siger Leif Tøfting Kongsgaard.
Efter to år med røde tal på bundlinjen kunne Væksthuset sidste år notere et solidt overskud, ligesom 2025 også ser lovende ud.
Den nye direktør lægger vægt på faglighed, samarbejde og investeringer i forskning som vejen frem.
I direktionen suppleres Leif Tøfting Kongsgaard af de to forretningsdirektører, Anne Weber og Anne Garder.
Sidst opdateret: 07/01/2025 - 08:04










































