
Forskerne på Center for Udvikling af Borgerinddragende Beskæftigelsesindsatser, Aalborg Universitet. - Foto: CUBB.
CUBB inviterer til seminar om borgerinddragelse i fremtidens beskæftigelsesindsats
Center for Udvikling af Borgerinddragende Beskæftigelsesindsatser afholder seminar borgerinddragelse i fremtidens beskæftigelsesindsats på baggrund af langvarigt samarbejde med kommuner.
Udgivet: 14/03/2024
Gennem mere end otte år har forskere fra Aalborg Universitet og en række kommuner arbejdet sammen under Center for Udvikling af Borgerinddragende Beskæftigelsesindsatser (CUBB) om borgerinddragelse.
Torsdag den 2. maj inviteres ledere og interessenter på det beskæftigelsespolitiske område til seminar, hvor dialog om forskning og praksis.
Arrangementet er primært er rettet mod kommunale ledere på beskæftigelsesområdet, samt interessenter på feltet.
"Gennem partnerskabet har vi lært meget om alle de elementer, der er nødvendige, og vi har haft fokus på både potentialer og dilemmaer," skriver Dorte Caswell, professor ved Aalborg Universitet og en af to projektledere af CUBB, på LinkedIn.
"Det er vores indtryk, at de fleste andre kommuner har arbejdet i samme retning i perioden. Men at der stadig er mange ubesvarede spørgsmål i forhold til, hvordan man gør. Set i lyset af de aktuelle politiske signaler om en ny beskæftigelsesindsats baseret på frisætning, afbureaukratisering og borgeren i centrum (uden at give køb på et beskæftigelsesfokus) er det gode spørgsmål, hvordan man kan fortsætte og yderligere udvikle borgerinddragelsen. Det stiller vi skarpt på i dette seminar."
CUBB vil dele nogle af de mange erfaringer, samtidigt med at andre kommuner inviteres til at diskutere disse i lyset af deres eget arbejde hermed.
Seminaret er gratis, og det vil blive afholdt 2. maj fra 9.30 til 15.30 i Create bygningen, AAU, Aalborg med titlen: "Borgerinddragelse i fremtidens beskæftigelsesindsats – Hvordan gør vi?."
Programmet følger snarest.
Sidst opdateret: 14/03/2024 - 08:42










































