
Slagelse Kommune har i samarbejde med Den Sociale Investeringsfond og SundInvest indgået en social investering, der fra årsskiftet skal hjælpe psykisk sårbare borgere i beskæftigelse. - Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Ny indsats skal hjælpe psykisk sårbare borgere i beskæftigelse
En ny indsats skal hjælpe psykisk sårbare borgere i Slagelse i beskæftigelse og kan udbredes til senere til hele landet.
Udgivet: 23/01/2024
Slagelse Kommune har i samarbejde med Den Sociale Investeringsfond og SundInvest indgået en social investering, der fra årsskiftet skal hjælpe psykisk sårbare borgere i beskæftigelse gennem en helhedsorienteret indsats, der både tilbyder jobrådgivning og tager hånd om psykiske udfordringer.
”Vi tror på, at alle borgere har – eller kan hjælpes til at genfinde – ressourcer og handlemuligheder på arbejdsmarkedet. Men vi kan se, at det har været svært for nogle ved den nuværende indsats. Med denne indsats kan vi sætte mere massivt, målrettet og koordineret ind end normalt. Og forhåbentlig få inspiration til, hvorledes vi fremadrettet kan forbedre indsatsen," siger Peter Sidelmann, chef for Arbejdsmarked, Rådgivning og Integration i Slagelse Kommune, i en pressemeddelelse.
Formålet med investeringen er både at lykkes bedre med den enkelte borger og at skabe organisatorisk læring til gavn for en bredere målgruppe.
Slagelse Kommune har, som mange andre kommuner, udfordringer med at få psykisk sårbare borgere i beskæftigelse via de eksisterende indsatser. Derfor er der behov for at tænke nyt.
Indsatsen bygger på et længere samarbejde mellem Slagelse Kommune og SundInvest, der sammen har udarbejdet et grundigt fundament for investeringen inspireret af IPS-metoden (Individuelt Planlagt Job og Uddannelse med Støtte).
Sociale investeringer giver kommuner mulighed for at tænke nyt
Indsatsen er en del af en social effektinvestering, hvor Den Sociale Investeringsfond stiller kapital til rådighed, som finansierer indsatsen, og som tilbagebetales, hvis indsatsen har den ønskede effekt.
Betalingsmekanismen i denne investering adskiller sig fra DSI’s øvrige investeringer, da tilbagebetalingerne ikke er knyttet op på opnåelsen af specifikke resultatmål. I stedet skal kommunerne tilbagebetale de udgifter de sparer, til for eksempel ydelser og tillæg, når borgeren kommer i beskæftigelse.
”Sociale effektinvesteringer giver kommunerne mulighed for at tænke nyt på blandt andet beskæftigelsesområdet hvilket vi kan se er nødvendigt for netop denne gruppe af borgere. Derudover er der den fordel, at der ikke er de store risici forbundet for kommunerne ved at indgå i investeringen, da de kun skal betale tilbage, hvis de opnår konkrete budgetforbedringer for eksempel i form af færre udgifter til ydelser og tillæg til borgere, der ikke er i beskæftigelse. Det styrker kommunens mulighed for at tænke nyt,” siger Camilla Bjerre Damgaard, fondschef i DSI.
DSI har investeret 4,1 millioner kroner i indsatsen, som løber i perioden 2024-2027.
Læs mere om indsatsen her.
Sidst opdateret: 25/01/2024 - 10:30










































