
John Larsen, hovedkasserer i Dansk Metal og David Hedegaard Andersen, arbejdsmarkedschef i Dansk Metal, mener, at politikerne kan være helt rolige ved at lade a-kasserne overtage ansvaret for de forsikrede ledige fra årsskiftet.
Dansk Metal: Ny evaluering af a-kasserne bør ikke give politikerne urolige nætter
DEBAT: Uagtet slutevalueringen af a-kasseforsøget og krav fra DA og KL om at tilbagerulle beslutningen om a-kassernes overtagelse af ledige fra årsskiftet, er det den rigtige beslutning, skriver Dansk Metal.
Udgivet: 21/11/2023
Af John Larsen, hovedkasserer i Dansk Metal og David Hedegaard Andersen, arbejdsmarkedschef i Dansk Metal.
I snart fire år har ledige i ni a-kasser, som et forsøg, i de første 3 måneder kun haft kontakt med deres a-kasse. Fra nytår gælder det for alle ledige i alle landets a-kasser, og det er en beslutning, politikerne kan være meget tilfredse med, at de har truffet.
Også selvom den seneste og sidste delevaluering har fået DA og KL til forhastet at konkludere, at politikerne skal tilbagerulle deres beslutning. I kritikken overser DA og KL dog alle de positive resultater fra de første fire delevalueringer, og derfor bør aftalepartierne være helt rolige ved deres beslutning om at give a-kasserne et større ansvar.
Samtidig skal resultaterne sammenholdes med målsætningerne for fremtidens beskæftigelsesindsats. Regeringen har, ganske klogt, nedsat en ekspertgruppe for fremtidens beskæftigelsesindsats. Og for nyligt fremsatte ekspertgruppens formand, Claus Thustrup Kreiner, fire overordnede mål for fremtidens beskæftigelsesindsats: Den skal være enklere, give højere borgertilfredshed, have lavere omkostninger og bidrage til en høj beskæftigelse.
Med et større ansvar til a-kasserne kan ekspertgruppen og politikerne sætte hak ved tre ud af de fire mål, det er blot et spørgsmål om tid, før de får fuld plade.
For det første gør det større ansvar til a-kasserne simpelthen indsatsen enklere. Det er slut med uforklarlige dobbeltsamtaler i jobcenter og a-kasse og gentagelser for systemets skyld. Borgernes behov kommer i centrum.
For det andet og i forlængelse heraf, så resulterer det også i, at systemet bliver billigere, fordi der er færre instanser inde over. Aftalen om at udrulle ansvaret til alle a-kasser giver en årlig besparelse på 150 mio. kr.
For det tredje er tilfredsheden langt højere for dem, der kun har kontakt med deres a-kasse i forhold til dem, der også skal henvende sig til jobcenteret. I hele forsøgsperioden har alle fem målinger fra Rambøll vist, at tilfredsheden har været højere, og i den seneste måling er forskellen oppe på hele 17 procentpoint. Det gør en stor forskel for den enkelte ledige og styrker deres motivation.
Endelig er der målsætningen om en høj beskæftigelse, og det er her, DA og KL fokuserer deres forhastede kritik.
I Dansk Metal er vi stolte af, at vi har leveret betydelige positive beskæftigelseseffekter i hele landet sammenlignet med jobcentrene. Resultatet er validt og statistisk signifikant. Det forbigår KL og DA dog helt. I stedet fokuserer de alene på, at evalueringen indikerer, at der samlet set er marginale negative effekter i de seks a-kasser, der dækker udvalgte kommuner.
I alle tilfælde er vi optimister på a-kassernes vegne. Det jobrettede fylder nemlig markant mere i a-kassen end i jobcentret. Det har været tilfældet i alle de fem målinger, som Rambøll har lavet igennem forsøget, og forskellen har været stigende. Den seneste måling viser, at 15 procentpoint flere ledige bliver præsenteret for konkrete job, som de kan søge her og nu.
Samtidig bør vi have in mente, at opgaven er ny for alle a-kasser, og så kan man glæde sig over, at forskellene er marginale sammenlignet med jobcentrene, som har haft opgaven i snart 15 år. Det er vores klare vurdering, at a-kasserne vil lære af hinanden, ligesom Rigsrevisionen har peget på, at der hos jobcentrene er mulighed for læring på tværs.
Aftalepartierne kan derfor glæde sig over, at de har lavet en mere enkel og billigere jobindsats, der giver højere tilfredshed og fortsat bidrager til en høj beskæftigelse – og med et stort potentiale. Alt i alt en rigtig god aftale.
Sidst opdateret: 21/11/2023 - 10:27










































