JobCAMP: Her er deltagernes bedste råd til ekspertgruppen

På årets JobCAMP var det muligt at komme med input til Ekspertgruppen for fremtidens beskæftigelsesindsats. NB-Beskæftigelse har spurgt flere deltagere, hvilke gode råd de gav videre.

Udgivet: 14/11/2023

Kasper Rasmussen

Redaktør

Del artiklen:

Beskæftigelsesindsatsen skal gentænkes.

Der er brug for, at borgeren kommer i centrum, at der gives frihed til sagsbehandlere og ledige samtidig med, at de tilhørende udgifter skal reduceres med tre milliarder kroner i 2030.

Sådan lyder det fra regeringen, som i slutningen af maj nedsatte en ekspertgruppe, der skal komme med anbefalinger til fremtidens beskæftigelsesindsats.

Formand Claus Thustrup Kreiner inviterede på årets JobCAMP deltagerne til at komme med input til arbejde, og NB-Beskæftigelse har spurgt flere deltagere, hvilke gode råd, de har til eksperterne.

null
Peter Jensen, Favrskov Kommune, direktør job og økonomi.

Har du et godt råd til ekspertgruppen?

"Mit råd vil være, at ekspertgruppen skal være tro mod de forskningsresultater, de finder - og knap så tro mod det kommissorium, de har fået. Det skal forstås på den måde, at når de skal komme med et bud på, hvor der kan spares tre milliarder, skal de også huske at pege på konsekvenserne af besparelserne," siger Peter Jensen.

Han har svært ved at se, hvordan man kan spare cirka 30 procent af budgettet, uden at det får store konsekvenser.

"Jeg kunne også godt tænke mig, at de er meget tydelige om anbefalinger i forhold til de mere udsatte borgere. Hvordan skal vi håndtere dem fremadrettet? Skal de blive i beskæftigelsessystemet, og hvordan skal de i så fald håndteres fremadrettet," spørger Peter Jensen.

"Tidligere handlede det meget om beskæftigelse, men i dag handler det jo også om at hjælpe sårbare, fordi ledigheden er så lav, at det er dem, som er tilbage."

null
Lene Ertner - Teknisk Landsforbund

Har du et godt råd til ekspertgruppen?

Jeg kunne godt tænke mig, at man i beskæftigelsessystemet troede mere på borgerne. At borgerne inddrages mere i sagsbehandlingen, og så love og paragraffer skæres væk. Der er for mange krav i dag, og det skaber en frygt hos borgerne. De skal kunne gå med oprejst pande ned på kommunen, men det gør mange ikke i dag. Vi skal have mere tillid i systemet.

null
Jesper Nielsen, konsulent hos FOA Nordjylland

Har du et godt råd til ekspertgruppen?

Ekspertgruppen ser jeg som et alibi for at gå i gang med at røre ved den aktive beskæftigelsesindsats. Jeg ved ikke, om jeg har et godt råd, men det er spændende, hvis man kan få mere fokus på de forsikrede ledige og få skilt området mere op," lyder det fra Jesper Nielsen.

"Det giver derfor mening, at nogle af de mest udsatte skal helt ud af beskæftigelsessystemet, så man skærper fokus. Jeg mener også, at der er behov for mere tillid til de arbejdsmarkedsparate, som man ikke behøver overdænge med paragraffer og processer."

null
Gitte Egeskov - stabsleder i Holbæk Kommune.

Har du et godt råd til ekspertgruppen?

"Mit råd handler om rådighedsprincip. I stedet for at tælle samtaler og tilsyn, som man gør i dag, så skal vi i kommunerne i højere grad måles på kvaliteten."

Sidst opdateret: 14/11/2023 - 11:53

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Beskæftigelse er Danmarks førende nichemedie om beskæftigelsespolitik.
Vi tror på, at substans har betydning i den politiske proces, og derfor fokuserer vi på indhold frem for spin.

Læs mere om NB-Beskæftigelse her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]