
Udlændinge- og Integrationsminister Mattias Tesfaye (S) vil have Folketinget til at lovgive om indvandrerkvinders ret til bisidder, så de ikke udsættes for social kontrol. - Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
Tesfaye vil begrænse retten til bisidder for indvandrerkvinder
Udlændinge- og integrationsministeren vil lovgive, så kommuner kan 'gribe ind over for de mænd, der misbruger muligheden til at fastholde kvinderne uden for arbejdsmarkedet,' siger han til Berlingske.
Udgivet: 19/01/2021
Ifølge udlændinge- og integrationsminister Mattias Tesfaye (S) er en begrænsning ægtefællers mulighed for at være bisidder til en indvandrerkvinde ved samtaler i kommunen på 'ønskelisten' hos borgmestre i flere kommuner - herunder København.
Det siger han til Berlingske.
Københavns beskæftigelses- og integrationsborgmester Cecilia Lonning-Skovgaard (V) har henvendt sig til ministeren med et forslag om, at jobkonsulenter skal kunne afvise en bisidder eller en partsrepræsentant, hvis der er mistanke om negativ social kontrol.
Samtidig skal retten til indsigt i sagerne kunne begrænses, hvis kvinden har fortalt om, at hun er underlagt social kontrol, og der er frygt for, at ægtefællen søger aktindsigt.
Mattias Tesfaye siger nu, at han allerede er i gang med at undersøge muligheden for at begrænse retten til en bestemt bisidder.
"Det, vi også skal sikre os, er, at retten til at have en bisidder eller partsrepræsentant ikke pludselig forsvinder for en masse indvandrerkvinder," siger Mattias Tesfaye til Berlingske.Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:35
Temaer: Beskæftigelsesindsats
Emner: Indvandrere





































