(Arkiv) Enlige forældre får mest i tilskud med den midlertidige ydelse til fattige familier. (

(Arkiv) Enlige forældre får mest i tilskud med den midlertidige ydelse til fattige familier. ( - Foto: Lars Helsinghof Bæk/Ritzau Scanpix)

AE: Midlertidigt børnetilskud giver kun delvis kompensation for kontanthjælpsloft

En enlig forsørger med to børn kan i alt få 1850 kroner skattefrit i midlertidigt tilskud med dagens aftale mellem S, RV, SF og Enhedslisten. Ifølge Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) mangler der stadigvæk en fjerdedel for at dække tabet ved kontanthjælpsloftet. 

Udgivet: 03/09/2019

Helle Schøler Kjær

Journalist

Del artiklen:

Af Helle Schøler Kjær, [email protected]

Beskæftigelsesministeriet opgør i en pressemeddelse, at enlig forsøger med to børn kan få 1850 kroner skattefrit om måneden i midlertidigt tilskud. Det dækker ca. tre fjerdedele af de penge, der blev trukket  pga. kontanthjælpsloftet.

“En enlig forsørger med to børn, der har ramt kontanthjælpsloftet, har mistet 2500 kroner om måneden efter skat. Derfor dækker tilskuddet til netop denne type familie ikke hele tabet,” forklarer Sune Caspersen, der er analytiker i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE).

I beregningen indgår en husleje på 7.700 kroner, som ifølge AE er det samme beløb, som både Beskæftigelsesministeriet og Finansministeriet regner med.

Det er ikke helt enkelt at beregne et gennemsnit af, hvor meget kontanthjælpsmodtagere og borgere på integrationsydelse bliver kompenseret, da familierne er forskellige, og ydelserne er forskellige.

Tilskuddet gives i familier med børn op til 14 år.

Beskæftigelsesministeriet skriver i en pressemeddelelse om størrelsen på beløbet:

“Det månedlige børnetilskud udgør 700 kr. pr. barn pr. måned for forældre på de laveste ydelser, 600 kr. pr. barn af enlige pr. måned og 550 kr. pr. barn pr. måned for de øvrige i målgruppen. Derudover får enlige forsørgere et supplerende tilskud på 650 kr. månedligt uafhængigt af antallet af børn. Det vil fx betyde, at en enlig mor på kontanthjælp med to børn i alderen 0-14 år vil kunne få op til 1.850 kroner ekstra skattefrit om måneden.”

I pressemeddelsen understreger Beskæftigelsesministeriet, at ingen af familierne vil kunne få mere, end de fik, før integrationsydelsen og kontanthjælpsloftet trådte i kraft hhv. 2015 og 2016.

 

 

 

Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:22

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Beskæftigelse er Danmarks førende nichemedie om beskæftigelsespolitik.
Vi tror på, at substans har betydning i den politiske proces, og derfor fokuserer vi på indhold frem for spin.

Læs mere om NB-Beskæftigelse her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]