- Foto: Kasper Palsnov/Ritzau Scanpix

Ny måling: Antallet af telefoniske eller videosamtaler er fordoblet de seneste fire år

Flere ledige vælger telefoniske og videosamtaler med jobcentret, viser en nye tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering.

Udgivet: 02/07/2024

Kasper Rasmussen

Redaktør

Del artiklen:

Fra 2019 til 2023 er andelen af telefoniske og videosamtaler steget fra 22 til 44 procent.

Det viser en ny måling fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR).

Andelen af ikke-fysiske samtaler med jobcentrene toppede dog under corona-nedlukningen i 2021, hvor hele 69 procent af alle samtaler foregik digitalt eller telefonisk.

Efter genåbningen er andelen af telefoniske og videosamtaler dog ikke faldet tilbage til niveauet før corona. og det skyldes især lovændringer på området, der er lavet på baggrund af jobcentrenes positive erfaringer med telefoniske og videosamtaler, vurderer styrelsen.

De digitale samtaler er især udbredt blandt sygedagpengemodtagere og personer i forrevalidering og revalidering.

Sygedagpengemodtagere kan vælge, at alle deres opfølgningssamtaler bliver afholdt digitalt for at tage hensyn til deres sygemelding.

Personer på forrevalidering og revalidering vil typisk være under uddannelse, optræning eller omskoling, hvor det vil være fordelagtig for revalidenderne ikke at skulle tage tid væk fra uddannelsen for at deltage i en fysisk samtale i jobcenteret, fremgår det.

Sidst opdateret: 02/07/2024 - 10:03

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Beskæftigelse er Danmarks førende nichemedie om beskæftigelsespolitik.
Vi tror på, at substans har betydning i den politiske proces, og derfor fokuserer vi på indhold frem for spin.

Læs mere om NB-Beskæftigelse her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]