(Arkiv) Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard vil have flere i løntilskud. Han foreslår, at langtidsledige over 50 år skal have flere penge med i tilskud til arbejdsgiveren. På billedet taler ministeren ved 1. maj hos 3F i Kastrup.

(Arkiv) Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard vil have flere i løntilskud. Han foreslår, at langtidsledige over 50 år skal have flere penge med i tilskud til arbejdsgiveren. På billedet taler ministeren ved 1. maj hos 3F i Kastrup.

Ældre langtidsledige skal have flere penge med i løntilskud

Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard vil have virksomheder og jobcentre til at skrue op for løntilskud. Det skal ske ved at give langtidsledige over 50 år 20 kroner mere i timen med på arbejde.

Udgivet: 18/05/2021

Helle Schøler Kjær

Journalist

Del artiklen:

Regeringen sender et klart signal om, at kommuner nu skal prioritere at skrue op for brugen af løntilskud for at få has på den tungeste del af langtidsledigheden efter coronakrisen.

Det sker på den baggrund, at antallet af løntilskudsjob faldt med over halvdelen fra 2015 til 2019.

Over 13.000 langtidsledige er over 50 år. Det svarer til omkring en tredjedel af de langtidsledige, og regeringen foreslår nu, at denne gruppe i en periode skal have 20 kroner mere med i timen i et løntilskudsjob, skriver A4 Arbejdsliv.

Løntilskud fører langt oftere til beskæftigelse end både virksomhedspraktik og revalidering, viser tal fra Jobindsats.dk, som man kan se nederst i artiklen.

Private arbejdsgivere får i dag knap 83 kroner i timen i bidrag til løntilskudsjobbet, der følger overenskomsten for jobbet på arbejdspladsen. Offentlige arbejdsgivere får godt 120 kroner i timen. Satserne bliver i en periode sat op med 20 kroner, hvis partierne bag den seneste hjælpepakke er enige.

Peter Hummelgaard (S) præsenterede mandag udspillet for partierne Venstre, SF, Radikale Venstre, Enhedslisten, Det Konservative Folkeparti og Alternativet. Egentlige forhandlinger starter torsdag.

Initiativet vil koste staten mellem 50 og 75 millioner kroner. Hvor mange løntilskudsjob med ekstra penge, der kan kom ud af det, har Beskæftigelsesministeriet ikke offentliggjort.

Løntilskud næsten halveret på fem år

I de senere år er antallet af ledige i løntilskud faldet fra 7.500 i 2015 til knap 4.000 i 2019. Det er især de offentlige løntilskud, der er blevet færre af. Mens de i 2015 udgjorde 40 procent af alle løntilskud, udgjorde de i 2019 kun en fjerdedel, altså 25 procent.

Der er aktuelt omkring 15.000 flere langtidsledige end før coronakrisen, selvom der kun er 5.500 flere ledige.

"Vi var på et tidspunkt under krisen oppe på langt over 50.000 flere ledige. Så ledige kommer på arbejde igen. Men der kan være nogle, der har mistet deres arbejde, som har en alder og en manglende uddannelse, som gør, at de risikerer at sidde fast i arbejdsløsheden, og det er det, vi gerne vil undgå," siger Peter Hummelgaard til A4 Arbejdsliv.

Man skal have været arbejdsløs i 80 procent af et år for at falde i kategorien langtidsledig. Dem var der 38.000 af i marts, viser tal fra Jobindsats.dk.

En arbejdsløs kan være i løntilskud i seks måneder. Generelt skal man have været ledig i seks måneder for at komme i løntilskud. Der er dog mulighed for, at det sker tidligere, hvis man er over 50 år.

Som det fremgår nedenfor, var langt over dobbelt så mange i beskæftigelse tre måneder efter løntilskudsjob end efter virksomhedspraktik. En (mindre) del af forklaringen er, at virksomhedspraktik omfatter både job- og aktivitetsparate, mens det typisk er jobparate, der kommer i løntilskudsjob.

Tabellen nedenfor er tidligere offentliggjort i NB-Beskæftigelse. Vi har valgt ikke at bringe nyere tal, da coronakrisen ramte umiddelbart efter den opgjorte periode.

Sidst opdateret: 21/01/2022 - 11:16

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Beskæftigelse er Danmarks førende nichemedie om beskæftigelsespolitik.
Vi tror på, at substans har betydning i den politiske proces, og derfor fokuserer vi på indhold frem for spin.

Læs mere om NB-Beskæftigelse her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]