
(ARKIV) 3F er næsten tre gange så gode som jobcentrene til at få bygge- og anlægsarbejdere i job, viser en undersøgelse, de selv har bestilt. KL afviser konklusionerne. ( - Foto: Søren Bidstrup/Ritzau Scanpix)
Inden a-kasseforsøg: 3F vil overtage mere jobformidling fra jobcentre
Allerede inden et a-kasseforsøg med at overtage nyledige fra jobcentrene er gået i gang, vil 3F have flere opgaver flyttet fra jobcentrene til a-kasserne, skriver A4 NU. En undersøgelse, bestilt af 3F, konkluderer, at forbundets a-kasser er bedre til at formidle job end de kommunale jobcentre, men det afviser KL.
Udgivet: 20/09/2019
1. januar overtager en række a-kasser jobformidling og andre indsatser for nyledige fra de kommunale jobcentre. Men allerede inden forsøget er gået i gang, kræver 3F at blive involveret i alle jobformidlinger for deres medlemmer.
Baggrunden for kravet er en undersøgelse, som 3F har bestilt hos Konsulenthuset Implement. Her konkluderer konsulenterne blandt andet, at 3F’erne inden for bygge- og anlæg kommer 2,7 uger hurtigere i beskæftigelse end de ledige, der står udenfor a-kassen, og derfor må hente hjælp i det lokale jobcenter. Forbundsformand i 3F Per Christensen mener, at Implements analyse dokumenterer, at a-kasserne er betydeligt bedre til at formidle arbejde end jobcentrene. “Jeg vil meget gerne have, at vores a-kasser fik langt større indflydelse på at formidle job. Vi har sat en kæmpe indsats i gang for at sikre, at det bliver vores a-kasser, der uanset hvad jobcentrene i øvrigt laver, formidler job,” siger han til A4 Nu. KL: Stor forskel på 3F’s og jobcentrenes arbejdsløse Det afviser formand for KL’s Borgerservice -og Arbejdsmarkedsudvalg Thomas Kastrup-Larsen. For man kan slet ikke sammenligne de arbejdsløse, der er medlem af 3F’s a-kasse, med dem, der kommer i jobcentret, siger han i en skriftlig kommentar til mediet. “Alle, der kender til beskæftigelsesområdet, ved, at modtagere af kontanthjælp, uddannelseshjælp og integrationsydelse har helt andre karakteristika og udfordringer end forsikrede ledige. De har haft en langt mere ustabil tilknytning til arbejdsmarkedet, og en stor del af dem kæmper oven i det med sociale udfordringer og psykiske lidelser, som gør det endnu sværere at komme i beskæftigelse,” skriver Thomas Kastrup-Larsen. 3F’s a-kasser har ifølge undersøgelsen fra Konsulenthuset Implement formidlet 1.200 job til arbejdsløse medlemmer i det første halve år af 2019. I sidste uge blev bekendtgørelsen om forsøget med a-kasser sendt til høring. Det skal starte 1. januar 2020 og omfatter nyledige de første tre måneder, de er ledige.Læs ogsåBeskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S) lover et parad…Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:23










































