
Antallet af primært flygtninge og familiesammenførte på integrationsydelse er faldet med 25 procent på bare et år, viser nye tal fra Danmarks Statistik. ( - Foto: Jens Nørgaard Larsen/Scanpix 2016)
Markant fald i antallet på integrationsydelse
Flygtninge og familiesammenførte står for dagens gode nyhed på jobfronten. På bare et år er antallet på integrationsydelse faldet med hele 25 procent. Til sammenligning faldt antallet af kontanthjælpsmodtagere kun med 9 procent.
Udgivet: 11/12/2018
Af Arne Ullum, [email protected]
Der er de seneste tolv måneder sket et markant fald på 25 procent i antallet af modtagere af den særlige integrationsydelse, som primært gives til flygtninge og familiesammenførte. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.
Tallene understøtter dermed billedet af, at et meget stort antal flygtninge er kommet i job det seneste år. Nye tal fra sidste uge viste således, at 4.000 af de flygtninge og familiesammenførte, der fik opholdstilladelse for tre år siden, nu er i arbejde.
De nye tal viser, at der i september 2018 var 15.900 på integrationsydelse, hvilket er et fald på 5.400 på et år. Tallet siger ikke noget om, hvor mange der er kommet i arbejde, da der også er kommet nye flygtninge og familiesammenførte på integrationsydelse det seneste år.
Men tallene viser, at antallet af borgere på integrationsydelse falder næsten tre gange hurtigere end antallet af normale kontanthjælpsmodtagere, der kun faldt med 9 procent.
Flygtninge og familiesammenførte bliver med nye regler som udgangspunkt erklæret jobparate. Derfor er det interessant, at antallet af jobparate kun er faldet med 7.200 og det indikerer, at det er flygtninge og familiesammenførte, som står for næsten hele faldet. Modsat indikerer det et meget lavt fald for de aktivitetsparate kontanthjælpsmodtagere.
Kvinderne bliver oftere hængende på integrationsydelse
Tallene viser en markant forskel på mænd og kvinder. Mens der er sket et fald på 33 procent blandt mænd på integrationsydelse, så er det kun 18 procent for kvinderne.
Samtidig viser tallene, at faldet især er sket for de unge. Mens faldet for de 16-29 årige har været 34 procent, så er det 23 procent for de 30-49 årige og blot 2 procent for de 50-64 årige.

Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:19










































