
||
Odense Kommune undsiger fagforening og undgår næse fra ministeren
Det er ulovligt for medarbejdere på kommunale jobcentre at forsøge at få omdannet ordinære job til støttet arbejde, fastslår beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen. Jobcentrets forsikringer om, at der var tale om misforståelser, får ministeren til at afstå fra at give Odense kommune en næse.
Udgivet: 20/09/2018
Af Helle Schøler Kjær, [email protected]
Jobcentre ikke må “fastholde nogen i hverken ledighed eller støttet beskæftigelse,” skriver beskæftigelsesministeren i et svar til folketingets beskæftigelsesudvalg. “Der skal selvfølgelig ikke gives tilbud, hvis en borger kan komme i arbejde på ordinære vilkår, og derfor skal jobcentrene heller ikke opfordre arbejdsgivere, der netop har ansat en medarbejder ordinært, til at ændre ansættelsen til en ansættelse med løntilskud.”
Svaret kommer på baggrund af fire sager, som Malernes Fagforening i Odense har rejst over for Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR), der er tilsynsmyndighed ift. beskæftigelsesområdet.
Fagforening: Kommunen spændte ben for ordinære job
Avisen.dk beskrev tre af sagerne i juni. To af dem var fra i år.En ung kvinde oplevede, at jobcentret ringende til en arbejdsgiver, efter at hun havde aftalt ansættelse. Arbejdsgiveren holdt dog fast i aftalen om arbejde på almindelige vilkår. Kvinden havde været arbejdsløs i fire måneder, inden hun fik nyt job.
I en anden sag ville en maler skifte branche og kom i virksomhedspraktik hos en vognmand i midten af maj. Han fik hurtigt tilbudt fast ansættelse, men arbejdsgiveren blev kontaktet af jobcentret, og ansættelsen blev i stedet lavet om til et løntilskud frem til midten af august. Maleren er nu ansat i ordinært job.
Misforståelser, siger Odense Kommune
Odense Kommune afviser forklaringerne fra malerne og deres fagforening. I stedet skriver kommunen efter en intern undersøgelse, at der var tale om misforståelser. For det var netop på grund af jobcentrets indsats over for de fire, at det er lykkedes for dem at komme i arbejde.
“Borgerne har derfor med indsatserne opnået ordinært arbejde, i de første tre tilfældene ved undersøgelsens start og i det fjerde tilfælde er der også opnået ordinær beskæftigelse efter endt løntilskudsansættelse den 12. august 2018,” skriver Beskæftigelses- og Socialudforvaltningen i Odense.
I sagen med maleren, der skiftede branche, blev en virksomhedspraktik tidligt afløst af et løntilskud. Ifølge maleren selv altså, fordi kommunen tilbød løntilskud til vognmanden, efter at de havde aftalt ordinært arbejde. Men Odense Kommune har en anden version:
“Forløbet bygger på, at virksomheden kort tid efter borgeren var startet i praktik kunne se potentiale i borgeren, men at der var behov for oplæring, udover hvad der kunne nås inden for den aftalte praktikperiode på fire uger. Dette fordi borgeren ingen erfaring har inden for området på trods af en matchende uddannelse. Derfor etablerede forvaltningen et løntilskud med forventning om ordinær ansættelse efterfølgende,” hedder det i den interne undersøgelse fra kommunen.
Malernes Fagforening fastholder ifølge undersøgelsen, at jobcentret har forsøgt at lave aftaler om støttet beskæftigelse, efter at der var opnået aftale om ordinært job.Hverken STAR eller ministeren tager stilling til, om der har været en ulovlig praksis på jobcentret i Odense. Troels Lund Poulsen noterer sig, at kommunen har kontaktet Malernes Fagforening, og at parterne er enige om at “fastholde et godt samarbejde fremadrettet”, og at STAR som tilsynsmyndighed derfor ikke går videre med sagen.
Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:18










































