Tilstrømningen af østeuropæisk arbejdskraft er næsten halveret på to år
Tilgangen til det danske arbejdsmarked fra Østeuropa falder og det vækker bekymring hos arbejdsgivere og regering, som frygter mangel på arbejdskraft.
Udgivet: 23/05/2018
Fra april sidste år til marts i år er har der været en tilgang på 7.350 østeuropæere til det danske arbejdsmarked. Det er næsten en halvering i forhold til tilgangen fra 2015 til 2016, hvor der kom 13.406 østeuropæere til Danmark for at arbejde. Det fremgår af tal, som avisen.dk har indhentet hos Danmarks Statistik.
“Vi ser lige nu en udvikling, hvor der kommer flere østarbejdere til Danmark, men der kommer færre end før. Det kan blandt andet forklares ved, at jobmuligheder og lønudviklingen i flere østeuropæiske lande er forbedret, og at det derved er blevet mere attraktivt at blive i sit hjemland”, siger ph.d studerende ved Forskningscenter for Arbejdsmarkeds- og Organisationsstudier Jonas Feldbo-Kolding til avisen.dk
AKU-ledighed falder kraftigt
Faldet i tilgangen af østeuropæisk arbejdskraft sker på et tidspunkt, hvor den danske økonomi fortsætter sin fremgang, og flere og flere virksomheder får sværere og sværere ved at skaffe den arbejdskraft, de har brug for. Friske tal fra Danmarks Statistik viser, at den såkaldte AKU-ledighed faldt med 10.000 personer i årets første kvartal. Og ifølge Danmarks Statistiks seneste konjunkturbarometer er andelen af virksomheder, som oplyser, at de må begrænse produktionen, fordi de mangler kvalificeret arbejdskraft, steget fra næsten ingen til 24 % inden for bygge og anlæg og med 15 % i service erhvervene i 2. kvartal 2018 og med 9 % i industrien i 1. kvartal 2018.
Nedgangen i antallet af østeuropæere vækker bekymring hos arbejdgiverorganisationen Dansk Handel:
“Mange virksomheder er allerede nu pressede i forhold til at finde nok mandskab. Vi frygter, at det pres bliver endnu større i fremtiden, hvis tilstrømningen af arbejdskraft fra eksempelvis Østeuropa dør ud”, siger arbejdsmarkedspolitisk chefkonsulent Peter Halkjær til avisen.dk.
Også regeringen frygter, at virksomhederne i fremtiden ikke vil være i stand til at rekruttere udenlandsk arbejskraft i et tilstrækkeligt omfang. Beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) siger til Ritzau, at der allerede nu er en omfattende mangel på elektrikere, sygeplejersker, it-eksperter, skolelærere, maskiningeniører og sosu-assistenter, og at regeringen inden for de næste par måneder derfor vil præsentere et udspil, der skal forbedre vilkårerne for at tiltrække udenlandsk arbejdskraft.
Det Økonomiske Råd vurderer i deres nyeste rapport, at udenlandsk arbejdskraft vil bidrage med 70.000 personer af den samlede stigning på godt 150.000 personer, som rådet forventer, den danske arbejdsstyrke vil stige med frem mod 2025.
-ella-
Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:18










































