Karsten Dybvad fra Dansk Industri advarer mod tab på cirka 19,5 milliarder kroner, hvis alle udlændinge, som arbejde ri Danmark, rejser hjem. (

Karsten Dybvad fra Dansk Industri advarer mod tab på cirka 19,5 milliarder kroner, hvis alle udlændinge, som arbejde ri Danmark, rejser hjem. ( - Foto: Henning Bagger / Scanpix 2016)

Exit af udenlandsk arbejdskraft koste statskassen 19,5 mia. kr.

Det økonomiske råderum vil liv reduceret med en totredjedele, hvis alle udlændinge, som arbejder i Danmark netop nu, skulle vælge at rejse hjem.

Udgivet: 09/05/2018

Arne Ullum

chefredaktør for NB-Medier

Del artiklen:

Det vil gøre rigtig ondt på de offentlige finanser, hvis de udlændinge, der i dag arbejder i Danmark, siger farvel og tak.

I alt vil de offentlige kasser gå glip af 19,5 milliarder kroner frem mod 2025.

Det skriver erhvervsmediet DI Business, der udgives af Dansk Industri.

Milliardbeløbet svarer til to tredjedele af det økonomiske råderum, som regeringen netop har opgjort til 29,5 milliarder kroner. Det er penge, som politikerne i dag regner med at have til rådighed til at løfte velfærden eller sænke skatten.

Virksomhederne kan ikke klare sig uden udlændinge

De opsigtsvækkende tal fremgår af nye beregninger foretaget af Dansk Industri. Regnestykket er baseret på effekten på offentlige finanser, hvis indvandrere med erhverv som opholdsgrundlag og tilrejsende udenlandske arbejdskraft, forlader Danmark.

Beregningerne understreger ifølge adm. direktør i Dansk Industri Karsten Dybvad, at medarbejdere fra udlandet spiller en vigtig rolle i samfundet og er med til at sikre, at vi kan opretholde den høje grad af velfærd, som kendetegner Danmark.

– Danske virksomheder kunne ikke klare sig uden de dygtige udenlandske medarbejdere, der arbejder på både små og store virksomheder i hele landet. Og faktum er, at det danske samfund også ville få alvorlige problemer, hvis de udenlandske medarbejdere forsvandt, siger han.

Ifølge Karsten Dybvad er det vigtigt, at debatten om den udenlandske arbejdskraft ikke bliver filtret ind i den generelle debat om integrationsproblemer i Danmark.

– Vi anerkender fuldt ud, at der er store og uløste problemer med integration af flygtninge og indvandrere i Danmark – og det skal vi selvfølgelig tage hånd om. Men vi skal skille tingene ad. For det er en helt anden diskussion med de dygtige udenlandske medarbejdere, som kommer hertil, arbejder og bidrager fra den første dag, siger Karsten Dybvad.

Alle med årsløn over 200.000 kroner bidrager til positivt til offentlig økonomi.

Ifølge DI’s adm. direktør er det særlig vigtigt at huske på i en tid, hvor der er kamp om de kvalificerede medarbejdere i hele Europa.

For nylig har ambassadørerne fra Bulgarien, Ungarn og Rumænien opfordret deres landmænd til at sige farvel til Danmark og komme hjem. Også Polens ambassadør har opfordret polske medarbejdere i Danmark til at vende hjem for at arbejde dér.

– Konkurrencen om at tiltrække dygtige udlændinge bliver hårdere og hårdere, og vi kan ikke tage for givet, at vi kan blive ved med at hente medarbejdere hertil. Vi skal faktisk gøre en indsats for at fastholde dem, vi har, og trække nye hertil, siger Karsten Dybvad.

Ifølge beregninger fra Finansministeriet vil indvandrere fra et hvilket som helst land og med et hvilket som helst opholdsgrundlag i gennemsnit bidrage positivt til den offentlige økonomi og til væksten i Danmark, hvis de er i beskæftigelse og har en årsløn over 200.000 kroner.

aum

Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:18

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Beskæftigelse er Danmarks førende nichemedie om beskæftigelsespolitik.
Vi tror på, at substans har betydning i den politiske proces, og derfor fokuserer vi på indhold frem for spin.

Læs mere om NB-Beskæftigelse her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]