Erik E. Simonsen, vicedirektør og chef for arbejdsmarked og beskæftigelse i Dansk Arbejdsgiverforening besøgte for nylig seks jobcentre rundt om i landet, hvor han mødte nogle engagerede medarbejdere, som både forsøger at hjælpe borgere og virksomheder, fortæller han.

Erik E. Simonsen, vicedirektør og chef for arbejdsmarked og beskæftigelse i Dansk Arbejdsgiverforening besøgte for nylig seks jobcentre rundt om i landet, hvor han mødte nogle engagerede medarbejdere, som både forsøger at hjælpe borgere og virksomheder, fortæller han. - Foto: Pressefoto: DA

DA advarer mod at give a-kasser større ansvar for ledige

Dansk Arbejdsgiverforening er ikke begejstret over udsigten til, at a-kasserne kommer til at spille en større rolle i beskæftigelsesindsatsen, som regeringen har lagt op til. A-kasserne har ikke samme kendskab til virksomhederne, som jobcentrene har, siger Erik E. Simonsen, chef for arbejdsmarked og beskæftigelse.

Udgivet: 09/02/2023

Del artiklen:

Når beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) inden længe sætter gang i SVM-regeringens gennemgribende reform af jobcentrene, er der lagt op til, at a-kasser og private leverandører skal spille en større rolle i indsatsen for dem, der kun i korte perioder står uden arbejde.

Men Dansk Arbejdsgiverforening (DA) advarer nu regeringen mod planerne.

"A-kassernes branchekendskab er for svagt, og det risikerer at svække mobiliteten på arbejdsmarkedet. Men vores største bekymring er, at kontakten til virksomhederne svækkes," siger Erik E. Simonsen, vicedirektør og chef for arbejdsmarked og beskæftigelse i DA.

Fra næste år overtager a-kasserne ansvaret for de dagpengeforsikrede i de første tre måneder af ledighedsperioden, besluttede et politisk flertal i juni sidste år. I regeringens lovkatalog, som netop er blevet offentliggjort, fremgår det, at aftalen behandles til marts.

Men a-kasserne kan meget vel komme til at spille en endnu større rolle i fremtiden, kan man læse i regeringsgrundlaget.

Erik E. Simonsen understreger, at han ikke har noget imod, at a-kasserne spiller en rolle i beskæftigelsesindsatsen. Men ansvaret skal ikke blot tildeles en bloc. I stedet skal a-kassernes ansvar være på linje med andre aktører.

"Kan de byde ind med noget, er det fint. Men de bør ikke bare tillægges noget. A-kasserne har ikke samme kendskab til virksomhederne, som jobcentrene har, og det er et stort problem," fastslår Erik E. Simonsen overfor NB-Beskæftigelse.

"Det var forkert at give a-kasserne ansvaret for den første ledighedsperiode i første omgang, og nu skal man passe på med allerede at tildele dem et endnu større ansvar. Hvis det viser, at de er gode til at få folk i job, så er det godt. Men de skal måles på resultater, i stedet for blot at få opgaverne tildelt," tilføjer vicedirektøren for DA.

Udstrakt hånd til udskældte jobcentre

Erik E. Simonsen kommer samtidig med en udstrakt hånd til de udskældte jobcentre, efter at han for nylig besøgte seks centre rundt om i landet.

"Når jeg høre den politiske diskussion, virker det næsten som om, at medarbejderne i jobcentrene møder ind om morgenen for at se, hvor meget de kan genere borgerne. Jeg vil bare sige, at jeg mødte nogle engagerede medarbejdere, som både forsøger at hjælpe borgere og virksomheder," fortæller Erik E. Simonsen

Han er dog ikke i tvivl om, at arbejdet i jobcentrene kan blive mere effektivt.

"Selvfølgelig kan de det. På den anden side synes jeg, at der er en tilbøjelighed til ikke mindst blandt politikere, at når de rejser rundt i verden, så roser de den danske flexicurity model. Det virker som om, at den er glemt en smule i diskussionerne lige nu," siger han.

"Et af de tre elementer i den model, som vi helhjertet støtter op om, er den aktive beskæftigelsesindsats. Vi skal passe på, at vi smider det ud med badevandet, som faktisk virker," mener Erik E. Simonsen.

Sidst opdateret: 09/02/2023 - 13:00

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Beskæftigelse er Danmarks førende nichemedie om beskæftigelsespolitik.
Vi tror på, at substans har betydning i den politiske proces, og derfor fokuserer vi på indhold frem for spin.

Læs mere om NB-Beskæftigelse her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]