(ARKIV)  Mens Københavns Kommune har succes med at få langtidsledige med over tre års anciennitet ud af kontanthjælpssystemet, kniber det med dem, der har været i over ti år på ydelserne.  (

(ARKIV) Mens Københavns Kommune har succes med at få langtidsledige med over tre års anciennitet ud af kontanthjælpssystemet, kniber det med dem, der har været i over ti år på ydelserne. ( - Foto: Nils Meilvang/Scanpix 2018)

Fakta: I København er hver femte langtidsledige ude af kontanthjælpssystemet på to år

Københavns Kommune har succes med at få langvarigt ledige borgere ud af kontanthjælpssystemet. På to år er 21 procent ude af systemet efter mere end tre år på kontanthjælp. Det er seks procentpoint mere end hele landet. Se tallene for København og hele landet her. 

Udgivet: 21/03/2019

Helle Schøler Kjær

Journalist

Del artiklen:

Af Helle Schøler Kjær, [email protected]

Københavns Kommune har på to år haft et fald i langtidsledige med mere end tre år på kontanthjælp på hele 21 procent, i alt 1.886 personer. I samme periode faldt andelen af denne gruppe i hele landet med 15 procent. Det var i alt 5.665 personer.

Borgere med over 10 år på kontanthjælp er dog betydeligt sværere at flytte. Se tabel længere nede i artiklen. I kontanthjælpssystemet indgår ledige på kontant- og uddannelseshjælp og integrationsydelse.

På Jobindsats.dk kan man kun trække statistikker, der viser ‘over 3 år’ som den længstvarende periode på kontanthjælp. Men et svar fra Beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) viste i slutningen af januar et overblik over antallet af kontanthjælpsmodtagere til op til ‘over 10 år’ for en uge i maj i 2018.

I alt godt 8.000 ledige havde i maj 2018 været på kontanthjælp i over 10 år. Københavns Kommune står for 14 procent af den samlede gruppe i hele landet. Se kommentar til tallene fra beskæftigelses- og integrationsborgmester Cecilia Lonning-Skovgaard (V) her.

Kontanthjælpsmodtagere med over 10 år i systemet bliver hængende

En opgørelse fra Københavns Kommunes egen database viser udviklingen i antal kontanthjælpsmodtagere mellem maj og november 2018.

Den viser, at mens andelen af kontanthjælpsmodtagere i alt faldt med syv procent i perioden, så havde ledige med en anciennitet på over tre år et fald på hele ni procent. Til gengæld faldt andelen af kontanthjælpsmodtagere med over ti år i systemet kun med tre procent, i alt 75 personer.

NB: De to tabeller er ikke sammenlignelige, af to grunde: Perioden er i statistikken fra København et halvt år, hvor den i tallene fra Jobindsats.dk er to år. Samtidig opgør Københavns egen database BIFLIS ‘afsluttet forløb’ på kontanthjælp på en lidt anden måde end Beskæftigelsesministeriet. Læs mere om det i noterne til tabellerne. 

Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:19

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Beskæftigelse er Danmarks førende nichemedie om beskæftigelsespolitik.
Vi tror på, at substans har betydning i den politiske proces, og derfor fokuserer vi på indhold frem for spin.

Læs mere om NB-Beskæftigelse her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]